Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

1864 yılında Fatih, İstanbul’da doğdu. Kıbrıslı Bahaeddin Efendi ile Nevbahar Hanım’ın oğludur. 1875’te Darüşşafaka’ya başladı, bu yıllarda edebiyatla tanıştı. Okuldaki bestekâr Mehmet Zekai Dede’den musiki dersleri aldı. Aynı dönemde Fransızca da öğrenen Ahmet Rasim, 1883 yılında okulunu birincilikle bitirdi. Mezun olduktan sonra çeşitli memurluk görevlerinde bulundu. Memurluk hayatının ilk dönemlerinde Sadberk Hanım ile evlendi. Bu evlilikten dört oğlu, iki kızı oldu.
İlk yazısı Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayımlandı. Daha sonra Ceride-i Havadis gazetesinde birtakım yazı ve tercümeleri yayımlanmaya başladı. 1885’ten sonra ise memurluk işlerini tamamıyla bırakıp gazeteciliğe yöneldi.
Daha sonraları Servet-i Fünun dergisinde bir yandan yazıları yayımlandı bir yandan da romanları tefrika edildi.
1908 yılında Hüseyin Rahmi Gürpınar ile Boşboğaz ile Güllâbi isimli mizah gazetesini çıkarmaya başlayan Ahmet Rasim, dönemindeki birçok dergi ve gazetede yazılarını yayımlamaya devam etti.
1898 yılında Malûmat gazetesi bünyesinde Suriye’ye savaş muhabiri olarak gönderildi. 1916’da ise Sabah gazetesi bünyesinde Romanya’ya yine savaş muhabiri olarak gitti. Okul müfredatları için çeşitli alanlarda kitaplar hazırladı. Menâkıb-ı İslâm isimli kitabıyla II. Abdülhamit’ten Mecîdî nişanını aldı.
1927’de İstanbul milletvekili oldu, TBMM’nin üç ve dördüncü dönemlerinde milletvekilliği yaptı. 1932’de Heybeliada’daki evinde vefat etti. Kabri Heybeliada’daki Abbaspaşa Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Ahmet Rasim - Yazarın kitapları

Kapat