Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

1932’de Adana’nın bir köyünde doğdu. Bünyan İlkokulundayken kendi yaptığı Karagöz şekilleriyle kasaba halkına temsiller verdi. İstanbul’a geldi; Gedikpaşa Ortaokulu ve Vefa Lisesinde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Felsefe ve İngiliz Edebiyatı bölümlerini bitirdi. Amerika’ya giderek Washington Üniversitesi’nde tiyatro dersleri aldı.

OYUNLARI: Keziban, Allah’ın Dediği Olur, Deli İbrahim (1968 Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü), Sokrates Savunuyor, Güzellik ile Aşk, IV. Murat (1970 TRT Ödülü), Gardiyan, Bizans Düştü (Fatih), Genç Osman, Dörtbaşımamur Şahin Çakırpençe, Elif Ana, Kösem Sultan (1981-1982 Avni Dilligil Ödülü), Atatürk (oratoryo metinleri), Şenlik (bale), Sultanahmet Camii Ses ve Işık Gösterisi, Cem Sultan, Kılıç ve Ney (III. Selim), Sinan, Olimpiyat (bale), Topkapı (TV senaryosu), Mütarekeden Büyük Taarruza (film senaryosu), Kanuni Süleyman (1996 Atatürk Kültür Merkezi Ödülü), Yine Bir Gülnihal, Yavuz Selim, Korkut Ata. (2001 Karaman, Türkçe’yi En İyi Kullanan Yazar Ödülü)

ŞİİRLERİ: Sevgi Hakanı, Fetih (destan), Dört lük ler.

DENEMELERİ: Shakespeare, Molière, Mutlak Avcıları.

ÇEVİRİLERİ: S. Anski’den Dibbuk, Kafka’dan Ceza Sömürgesi, Gustav Janouch’tan Kafka ile Konuşmalar, Rilke’den Duino Ağıtları ve Seçme Şiirler, Nietzsche’den Böyle Buyurdu Zerdüşt, Hölderlin’den Seçme Şiirler, Strindberg’ten Baba, Bergman’dan Yedinci Mühür, Lorca’dan Bernarda Alba’nın Evi, Kanlı Düğün (1979-1980 Avni Dilligil Ödülü), Shakespeare’den Othello, Romeo ile Juliet, Kış Masalı.

Ahmet Turan Oflazoğlu - Yazarın kitapları

25 Kayıt bulundu Toplam 2 Sayfa << < 1 2 > >>
25 Kayıt bulundu Toplam 2 Sayfa << < 1 2 > >>
Kapat