Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
1939'da Maraş'ta doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Yüksek öğrenimine 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladı. Geçim zorluğu yüzünden 1961'de öğrenimini devam mecburiyeti olmayan Ankara Hukuk Fakültesi'ne naklederek askere gitti. Askerliğini yedek subay öğretmen olarak Burdur İli Yeşilova İlçesi Çuvallı Köyü'nde yaptı.

Askerlik dönüşü fakülte değiştirerek yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı. Edebiyat öğretmenliği ve kütüphane müdürlüğü yaptı. İstanbul Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı'nın kuruluşu sırasında genel sekreter olarak çalıştı. Daha sonra, Sanayi Bakanlığı İnsan Gücü Eğitim Dairesi başkan yardımcısı iken bu görevinden istifa suretiyle ayrılarak Akabe Yayınları'nın ve Maveradergisinin yönetimini üstlendi. 1984'te Akabe A. Ş.'nin İstanbul'a taşınması kararı ile bu görevini devrederek yeniden memurluğa döndü. DPT'de sözleşmeli personel olarak çalışırken, 1987 Milletvekili seçimlerinde Anavatan Partisi'nden aday oldu. Kahramanmaraş'tan milletvekili seçildi. TBMM'nin 18. Dönem çalışmaları süresince Milli Eğitim ve Çevre Komisyonlarında görev aldı. 1991 seçimlerinde adaylığını koymadı, İstanbul'a yerleşti.

İlk şiir kitabı Sebeb Ey 1972'de Edebiyat Dergisi Yayınları (2. bs., Akabe, 1979) arasından çıktı. 1981'de İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan'ı içeren iki aylık gezi ile ilgili izlenimlerini İpek Yolundan Afganistan'a adı altında kitaplaştırdı (Akabe, 1982; TYB 1983 Gazetecilik Ödülü). 1987 yılında Akabe Yayınları'ndan çıkan Risaleler adlı şiir kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği 1988 Şiir Ödülü'ne layık görüldü (2. bs., 1989). Üçüncü şiir kitabı Gelecek Zaman Risalesi 1998'de İz Yayıncılık tarafından yayımlandı. 2003 yılında ise üç şiir kitabındaki şiirleri bir araya getiren Şiirler çıktı (İz, 2003; 2. bs., 2007).

Şiirleri Açı (K. Maraş), Çıkış (Ankara), Yeni İstiklâl, Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat, Mavera ve Yedi İklimdergilerinde yayımlandı. Tok, kavgacı, destana yatkın bir üslûpta söylenmiş olan şiirlerinde aynı zamanda ince duyarlıklar işlenmiştir. İslâmî ton bir "leit-motiv" halinde bütün şiirlerine yayılmıştır. Evli ve dört çocuk babası olan şair, 5 Temmuz 2008 günü İstanbul'da vefat etti.

Erdem Bayazıt - Yazarın kitapları

Kapat