Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Ökkâş Tahsin Bayazıt’ın oğlu olup 1939 yılında Maraş’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketinde tamamlayarak 1959’da Maraş Lisesi’nden mezun oldu. Mezun olduğu yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. 1961’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne naklini aldırdı. 1963’te askere gitti. Askerlik dönüşü Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ne girdi ve 1971 yılında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tamamladı. Memleketinde bir dönem öğretmenlik ve bir süre de İl Halk Kütüphanesi müdürlüğü yaptı. Daha sonra İstanbul ve Ankara’da bazı bakanlıklarda idari görevlerde çalıştı. 1987-91 yılları arasında Kahramanmaraş Milletvekili olarak TBMM’de bulundu. Sevde, Meral, Ökkeş ve Ahmet Fırat adında dört çocuk babası olan Bayazıt, 5 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Aynı yıl, TBMM Başkanlık Divanınca Üstün Onur Ödülü verildi. Eyüp Sultan Mezarlığı’nda yatmaktadır.

Erdem Bayazıt; Nuri Pakdil, Rasim ve Alaeddin Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Akif İnan gibi arkadaş grubuyla birlikte lise yıllarından beri okuma ve yazma eyleminin atbaşı gittiği bir edebiyat hareketinin içinde bulundu. “Yedi Güzel Adam” olarak yaygınlık kazanan bu hareketin uzun soluklu etkisi günümüze kadar ulaştı. Bu yazarların aynı zamanda 1960 yılında Sezai Karakoç tarafından yayımlanmaya başlanan Diriliş dergisinde de imzaları görüldü. Nuri Pakdil’in başkanlığında Rasim Özdenören, Akif İnan ve Erdem Bayazıt 1969 yılında Edebiyat dergisini çıkardı. Pakdil hariç yine aynı topluluk 1976’da Mavera dergisi ve Akabe Yayınları’nı kurdu. Her biri Maraşlı olan ve Maraş’ta yetişen bu yazar ve şairler, şehirlerinin “edebî bir muhit” olarak anılmasında önemli rol oynadılar. İlk şiir kitabı Sebeb Ey 1972’de Edebiyat Dergisi Yayınları (2. ve 3. baskısı Akabe Yayınları, 1979), son şiirleri Risaleler adı altında Akabe Yayınları arasında 1987 yılında çıktı (2. baskı 1989). Bu iki kitap bir arada Şiirler adı altında İz Yayıncılık tarafından 1992 yılında basıldı (4. baskı 1998). 1981’de İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’ı içeren iki aylık gezi ile ilgili izlenimlerini İpek Yolu’ndan Afganistan’a adı altında kitaplaştırdı (Akabe Yayınları 1982). Lise yıllarında çıkardıkları başta Hamle olmak üzere Edebiyat, Diriliş ve Mavera dergilerinde, zaman zaman da Büyük Doğu, Yedi İklim ve Hece dergileri ile Yeni İstiklâl, Yeni Devir, Yeni Şafak gibi gazetelerde yazdı. Kısa adı MARAŞDER olan Kahramanmaraş ve İlçeleri Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin başkanlığını da yapan Bayazıt, ahir ömründe derneğin bünyesinde 4 Mevsim Maraş isimli bir dergi de çıkardı. Yazılarında zaman zaman Adil Karamirza, Adil Erbay, Adil Erdem Bayazıt imzalarını kullanmıştır.

1983 yılında Yazarlar Birliği Basın Ödülü’nü aldı. 1988’de Risaleler isimli şiir kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği Şiir Ödülü’nü kazandı. Yine Yazarlar Birliği tarafından 2003 yılında Strasbourg’ta düzenlenen “Türkçenin 5. Uluslararası Şiir Şöleni”nde Yahya Kemal Ödülü de Erdem Bayazıt’a verildi.

Erdem Bayazıt - Yazarın kitapları

Kapat