Sepetim (0) Toplam: 0,00

1948'de İstanbul'da doğdu. Çocukluğu Yalova'da geçti. Ünlü hukuk bilginleri yetiştirmiş bir ailenin oğludur. Haydarpaşa Lisesi'ni (1965) ve İ.Ü. Eczacılık Fakültesi'ni (1971) bitirdi. İlk şiiri 1971'de yayımlandı. Gençlik yıllarından itibaren, Sezai Karakoç'un düşünce ve sanat veriminde somutlaşan Diriliş anlayışına bağlandı. İlk kitabı Ay Işığı ve Kervan 1989'da yayımlandı (İstanbul: Yazı Yayıncılık).

Şairin ikinci kitabı, adını, yayımlandığında, edebiyat ortamında ilgi ve heyecanla karşılanan Çocuğun Miracı şiirinden alıyor. Başta poetika konularındaki çalışmaları olmak üzere, edebiyat ve düşünce alanındaki yazılarıyla da dikkat çeken Berki, dilimizde Ezra Pound'un yetkin çevirmenlerinden biri olarak da tanınıyor. Şairin Pound'dan yaptığı şiir çevirileri ile Necip Fazıl, Sezai Karakoç ve Cahit Zarifoğlu gibi sanatçılarımızın eserlerine özgün yorumlar getiren denemeleri de kitaplaşma sürecinde.

Çocuğun Miracı'nda yer alan şiirler Yedi İklim, İpek Dili, Kayıtlar, Hece ve Kaşgar dergilerinde yayımlanmıştı. İstanbul'da yaşayan ve yaşamını eczacılık yaparak kazanan Berki, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kâmil Eşfak Berki - Yazarın kitapları

Kapat