Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Avusturyalı gazeteci ve yazar. Asıl adı Albert Ritter’dir. Ayrıca Armin Winfried ve R. W. Conrad imzalarını da kullanmıştır.

29 Ocak 1872’de, Avusturya’nın Vorarlberg eyaletinde, Weiler kasabasında bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. 1890 yılında girdiği Graz Üniversitesi’nde Alman ve İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu, 1896’da doktorasını tamamladı. Okulu bitirince doğduğu yere döndü ve din felsefesi alanında ilk yazı denemelerini gerçekleştirdi. Bir yandan da ağabeyiyle nakış fabrikası kurma girişiminde bulunduysa da bu işte başarı elde edemeyip iflas edince, 1910’da önce Haale’ye (Saale), sonra da Leipzig’e gitti. Edebi ve ticari başarısızlığı burada da peşini bırakmadı. 1912-1914 yılları arasında Wiesbaden’da 1891 tarihinde kurulmuş bulunan milliyetçi ve yayılmacı politikalar güden Pan-Germen Birliği (Alldeutscher Verband) bünyesinde yönetici olarak çalıştı. Savaş yıllarında pek çok cephede bulunduktan sonra, Münih’te başta Siyaset ve Ticaret Merkez Arşivi’nde (Zentralarchiv für Politik und Wirtschaft) editörlük olmak üzere gazetecilik yaptı; Avusturya Konsolosluğu’na bağlı muhabir ve yazar olarak çalıştı. 7 Haziran 1931’de Münih’te hayatını kaybetti.

Milliyetçi fikirleri Hitler’i de etkileyen Georg Ritter von Schönerer’in (1842-1921) etkisiyle, Avrupa’da federal bir yapı kurmaya yönelik siyasi bir hareket meydana getirilmesini savunmuştur. Din felsefesi yazılarında dogmalardan arındırılmış bir Hıristiyanlık inancıyla panteistik tasavvurları bir araya getirmiş, roman ve oyunlarında ise Ortaçağ Alman tarihinden seçtiği konuları işlemiştir.

Karl Von Winterstetten - Yazarın kitapları

Kapat