Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
(Dr.) Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 1961 yılında doğdu. İlkokulu 1973 yılında, Adana İmam-Hatip Lisesini 1980'de bitirerek, İlahiyat Fakültesine girdi. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1985'te mezun olduktan sonra, aynı Üniversitenin Kelam Bilim Dalı'nda Yüksek lisansa başladı. 1987 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde göreve başladı. Zonguldak ve İstanbul'da çeşitli okullarda çalıştı. Prof. Dr. M. Saim Yeprem danışmanlığında ?Şia, Havaric ve Ehl-i Sünnet'te Takiyye? adlı tezle 1992 yılında M. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kelam bilim dalında Yüksek Lisansını bitirerek, doktoraya başladı. 1994 yılında Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu hizmet içi eğitim kursunu bitirdikten sonra askere gitti.
1996 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kelam Bilim Dalı'na Araştırma Görevlisi olarak atandı. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından araştırma inceleme yapmak amacıyla Mısır'a gönderildi. Bir yıl süreyle bir taraftan, Kahire Üniversitesi Kelam ve Felsefe bölümü doktora derslerini takip etti, diğer taraftan da konusuyla ilgili araştırma ve incelemeler de bulundu.
Yabancı dil sınavına İngilizce'den girerek A seviyesinde (90) puan aldı.
Prof. Dr. M. Saim Yeprem danışmanlığında ?İtikâdî İslâm Mezheplerinde Ruh Kavramı? konulu tezle 2002 yılında doktor ünvanını aldı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı İslam Mezhepleri Tarihi uzmanı olarak atandı. Halen bu görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Mehmet Dalkılıç - Yazarın kitapları

Kapat