Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

(Prof. Dr.) Konya'nın Karapınar ilçesinde 1963 yılında doğdu. İlköğrenimini 1974 yılında tamamladı. Aynı yerde 1982 yılında İmam Hatip Lisesini bitirdi. Aynı yıl ODTÜ Kimya Mühendisliği Fakültesini kazandı ve bir yıl süreyle İngilizce Hazırlık Okulunu tamamladı. Bu fakülteden kendi isteğiyle 1984 yılında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesine geçti. 1989 yılında aynı fakülteden mezun oldu.

1989-90 öğretim yılında Özel Yükseliş Kolejinde Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmenliği yaptı. Aynı yıl fakültede Yüksek Lisans derslerine devam etti. 1990 Mart ayında adı geçen fakülteye Araştırma Görevlisi olarak intisab etti. 1992 yılında ?Molla Fenarî ve Vahdet-i Vücûd Felsefesi? adlı teziyle Yüksek Lisansını tamamladı. 1994 yılında bir yıl süreyle T.C. Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile Mısır-Kahire Üniversitesinde araştırmalarda bulundu. Kahire'de Mısır Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği Modern Arapça kursunu tamamlayarak, sertifika aldı. Aynı şekilde 2004 yılı yaz döneminde, Tahran'da Uluslararası Farsça Öğrenim Merkezinde Farsça kursunu tamamlayarak, sertifika aldı.

1997 yılında A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak ?Mehmed Niyazî-i Mısrî el-Malatyavî Hayatı, Eserleri ve Tasavvuf Anlayışı? isimli doktora tezini tamamladı. Bu çalışma, Kültür Bakanlığı Yayınları arasında çıktı. Yine, İskilipli Şeyh Muhyiddin Yavsî Hayatı, Eserleri ve Tasavvuf Anlayışı, Çankırılı Astarlızâde Mehmed Hilmi Efendi gibi matbu çalışmalarının yanında, Tasavvuf Tarihi alanında yayınlanmış makaleleri vardır.

Hâlen aynı fakültede profesör olarak görev yapmakta olup, evli ve dört çocuk babasıdır. Arapça, Farsça ve İngilizce bilmektedir.

Mustafa Aşkar - Yazarın kitapları

Kapat