Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

10.10.1934 tarihinde Kırşehir Aşıkpaşa Mahallesi'nde doğdu. İlkokuldan sonra, 14 yaşında hafızlık ve talim dersini tamamladı.1951’de İstanbul'da açılan, daha sonra adı İmam Hatip Lisesi olan İmam Hatip Okulu’nun ilk talebelerinden ve 1958-1959 eğitim–öğretim döneminin mezunlarından olan Feyizli, imtihanla kaydolduğu Yüksek İslam Enstitüsünün de (1963) ilk mezunlardan oldu. Tahsil döneminde, okul dersleri dışında medrese eğitimi aldı. 1970-1972 yıllarında kıraat-ı aşere ilmini tahsil ederek kurra hafız diplomasını aldı.
Hasan Tahsin Feyizli, aynı zamanda 1960'da fark dersleri dışardan vererek, Sanat Okulu Elektrik bölümden mezun oldu. Daha sonra Teknik Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümünü bitirdi. Bu alandaki çalışmalarına da ara ara devam etti.
1980'de gelen bir teklif üzerine Feyzu'l-Furkan çalışmasına başladı. Mealin ilk baskısı 1989 yılında Ankara’da, Elif Yayıncılık tarafından yapıldı. Feyizli, sonraki baskılarında, tefsir yönünden daha detaylı bir çalışma yaparak, meali okuyucuya daha anlaşılır bir hale getirmiştir. Meal, 1998 yılında Akit Gazetesi tarafından promosyon olarak 250bin adet basılıp dağıtılmıştır. 2000 yılından itibaren Server Yayıncılık tarafından Tefsirli Kur'an Meali olarak basımına devam edilmektedir.
İmam Hatip Liselerinde Kuran-ı Kerim, Arapça ve Tefsir hocalığı yanında idarecilik yaptı. Ankara Merkez İmam Hatip Lisesinde 10 yıl görev yaptıktan sonra, 1985 yılında emekliliğe ayrıldı. Aynı yıl Avrupa’ya tebliğ memuru olarak gitti. Orada 20 yıl çeşitli eğitim, tebliğ ve irşad hizmetlerinde bulundu, birçok talebe yetiştirdi. Avrupa'da kaldığı süre içinde Almanca ve Flemenkçe kurslarına devam etti.
2007 yılında, “İmam-ı Asım Hafs Rivayeti ile İmam-ı Nafi Verş Rivayetinin Karşılaştırılması” konulu Arapça tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra “Kur'an'da Hukuk ve Ahlak İlişkisi” konulu çalışması ile doktor, “Kıraat-ı Aşere” isimli çalışması ile doçent ünvanını aldı. Kıraat-ı Aşere kitabı 2016 yılında Diyanet İşleri Yayınları'ndan çıktı. 82 yaşında iken, “Cahiliye Zihniyet ve Yaşamının Kur'an'la Değişimi” adlı takdim tezi ile Profesör ünvanı aldı. Bu süreçte, çeşitli hakemli dergilerde akademik makaleleri yayınladı.
İkinci mesleği olan mühendislik alanında da çalışmalar yapmış olan Feyizli, üç fazlı elektrik sanayi motorlarının yanmasını kesin önleyen bir cihaz icat ederek 2009 yılında, Viyana onaylı patent aldı.
Halen ilmi araştırma ve irşad çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda adı geçen meali Fransızcaya çevirme çalışmalarında bulunmakta ve İslâmî yaşam hedefine ışık tutacak kitap çalışmaları yapmaktadır. Basılmış kitap ve tercümeleri ve çeşitli dergilerde yayımlanmış ilmî makaleleri vardır.


ESERLERİ;
• Cahiliye Zihniyet ve Yaşantısının Kur'an'la Değişimi-Telif
• Kıraat-ı Aşere - Telif
• Kur'an'da Hukuk ve Ahlak İlişkisi-Telif
• Feyzü'l Furkan Tefsirli Kur’an Meali - Telif
• İslam’da Ve Önceki Sistemlerde Oruç ve Kurban- Telif
• Fıkh-ı Ekber ve Akaid-i Nesefi –Tercüme
• İslam’da Mal ve İdare – Abdulkadir Udeh – Tercüme
• İslam Tabii ve Umumi Fıtri Dindir - Ahmet Hamdi Akseki - Tahkik ve sadeleştirme
• Miyar’üs Sedat (Klasik Mantık Kitabı)- Ahmet Cevdet Paşa - ilavelerle sadeleştirme
• İslam'da Miras Hukuku- Hasaneyn Muhammed Mahluf-Tercüme

Prof. Dr. Hasan Tahsin Feyizli - Yazarın kitapları

Kapat