Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
Milford Connecticut'da doğup büyüyen William C. Chittick lisansını Ohio Wooster Koleji'nde tarih alanında tamamladıktan sonra doktorasını 1974'te Tahran Üniversitesi'nde Fars edebiyatı alanında tamamladı. Tahran'da Aryamehr Teknik Üniversitesi'nde beşeri bilimler bölümünde karşılaştırmalı dinler alanında hocalık yaptı. İran İslam Devrimi'nden önce İran Kraliyet Felsefe Akademisi'nde yardımcı doçentti. 1979'da Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü ve dinî araştırmalar alanında hocalığını sürdürdü.

Yirmi beş kadar tercümesi ve İslam düşüncesi, tasavvuf, Şiilik ve Fars edebiyatı alanında çok sayıda makalesi olan ancak özellikle Muhyiddin Arabî ve Mevlana Celaleddin Rumi gibi sufi yazar ve şairlerinin yazılarını İngilizceye tercüme edip ve yorumladığı eserlerle tanınan Chittick, halen tasavvuf ve İslam felsefesi alanında çeşitli araştırma projelerinde çalışmakta ve İslam klasikleri, Hinduizm ve dinî araştırmalar alanının diğer konularına dair dersler vermeye devam etmektedir. Chittick, New York Devlet Üniversitesi'nde, Karşılaştırmalı Araştırmalar Bölümü profesörüdür.

Başlıca Eserleri:

The Sufi Path of Knowledge -Ibn al-'Arabi's Metaphysics of Imagination- (SUNY Press, 1989; Marifet Yolu, çev. Necat Özdemiroğlu, İz Yayıncılık, 2008, yayına hazırlanıyor)

Imaginal Worlds -Ibn Al-'Arabi and the Problem of Religious Diversity- (SUNY Press, 1994; Hayal Alemleri -İbn Arabi ve Dinlerin Çeşitliliği Meselesi-, çev. Mehmet Demirkaya, Kaknüs, 2003)

The Vision of Islam (Sachiko Murata ile birlikte, Paragon House Publishers, 1995; İslam'ın Vizyonu, çev. Turan Koç, İnsan Yayınları, 2000)

The Self-Disclosure of God: Principles of Ibn al-`Arabi's Cosmology (SUNY Press, 1998)

Sufism: A Short Introduction (Oneword, 2000; Tasavvuf, çev. Turan Koç, İz Yayıncılık, 3. bs., 2006)

The Heart of Islamic Philosophy -The Quest for Self-Knowledge in the Teachings of Afdal al-Din Kashani-(Oxford University Press, 2001)

The Elixir of the Gnostics (Brigham Young University Press, 2003)

Me & Rumi: The Autobiography of Shams-i Tabrizi (FonsVitae, 2004)

Science of the Cosmos, Science of the Soul: The Pertinence of Islamic Cosmology in the Modern World(Oneworld, 2007)

William Chittick - Yazarın kitapları

Kapat